19 stycznia 2015

Jak w prosty sposób zarządzać finansami?

W dzisiejszym wpisie, chciałbym Tobie przedstawić jak prowadzę własne finanse, z jakich aplikacji przy tym korzystam oraz jak wygląda moja długofalowa strategia finansowa. Zachęcam Ciebie abyś spróbował zbudować własny i długofalowy plan zarządzania Twoimi finansami. Następnie warto poświęcić kilka minut w miesiącu na sprawdzenie czy strategia działa i wdrożenie ewentualnych poprawek.
1.       Budżet.

Na koniec każdego miesiąca ( w okolicach 27-30 dnia, wtedy kiedy otrzymuję wypłatę na konto) ustalam jakie będą moje wpływy i stałe wydatki. Po pierwsze wypisuje wydatki nieregularne, do których zaliczam chociażby prezenty, ubezpieczenia, wymianę opon w aucie, zakup mebli itp. Następnie określam poziom wydatków regularnych, takich jak jedzenie, paliwo, środki czystości, ubrania, rozrywka itp. Dla mnie stałe wydatki to koszty, ponoszone co miesiąc, których kwoty praktycznie się nie zmieniają. Są to rachunki za prąd, gaz, telefon, czynsz za mieszkanie, bilet miesięczny lub rata kredytu. Natomiast koszty nieregularne również ponoszę co miesiąc, jednak kwoty które na nie wydaje są inne. 

Do sprawnego zarządzania budżetem pomaga mi program Microsoft Money. Pod koniec miesiąca importuję z banku historie rachunków i przypisuje wydatki do odpowiednich kategorii. Dzięki temu wiem ile i na co wydałem oraz jaką kwotę mogę przeznaczyć na oszczędności. O tym jak używać tego programu możecie znaleźć pod wpisami Michała Szafrańskiego: poradnik 1 i poradnik 2. Natomiast aplikacja Wydatki menadżer służy mi głównie do wprowadzania wydatków w telefonie. Tych wydatków, za które zapłaciłem gotówką.

2.       Oszczędności

Posiadam w chwili obecnej cztery konta oszczędnościowe, na które przelewam miesięcznie określone kwoty:

- konto oszczędnościowe mieszkanie, służy do odkładania pieniędzy na remont, ubezpieczenie lub meble,
- konto oszczędnościowe auto, służy do odkładania pieniędzy na OC/AC, naprawy i części,
- konto oszczędnościowe wakacje, jak sama nazwa wskazuje jest związane z pieniędzmi przeznaczonymi na urlop,
- konto oszczędnościowe oszczędności, to praktycznie trzy w jednym, a znajdują się na nim pieniądze związane z funduszem bezpieczeństwa, funduszem awaryjnym oraz wszystkie oszczędności które posiadam.

Na koniec każdego miesiąca, kiedy mam już wynagrodzenie za przepracowany miesiąc na koncie, kwotę która mi została z poprzedniego miesiąca przelewam właśnie na konto o nazwie oszczędności.

3. Inwestycje

Posiadam w chwili obecnej darmowe konto maklerskie, jednak praktycznie od pół roku z niego nie korzystam. Mam na nim jedynie kilka akcji, których wartość w chwili obecnej nie przekracza 200 zł. Dodatkowo otworzyłem rachunek IKE Plus, na który odkładam co miesiąc 50 zł, na przyszłą emeryturę. W chwili obecnej wszystkie środki odkładam w funduszu ING Perspektywa 2025. Pod tym linkiem możecie przeczytać więcej informacji dlaczego wybrałem właśnie to IKE.  Natomiast klikając w poniższy baner możecie w ciągu kilku minut otworzyć IKE Plus.Z miesiąca na miesiąc staram się modyfikować swoją strategię zarządzania finansami i ją ulepszać. Jeśli miałbyś jeszcze pytania dotyczące rozwinięcia poszczególnych wątków to pisz w komentarzach lub na maila.

A jak Ty zarządzasz swoimi finansami?
16 komentarzy:

 1. Aby zaoszczędzić warto też jeździć zgodnie z przepisami, jeden mandat rocznie to średnio 500 zł, a zatem 42 zł miesięcznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to ja mogę powiedzieć że na mandatach do tej pory to zaoszczędziłem dosyć sporo jak mam prawo jazdy od kilkunastu już lat to zarobiłem przez ten okres nie więcej niż 4 czy 5 mandatów i każdy nie był wyższy niż 100 zł :)

   Ponadto staram się po prostu żeby określona kwota z wypłaty została na koncie, chociaż nie zawsze się to udaje w związku z różnymi opłatami które trzeba co miesiąc ponosić...

   Usuń
  2. W pełni się z Wami zgadzam. Prawo jazdy mam od 2006 roku i jeszcze nie zapłaciłem mandatu (szczęście czy odpowiedzialna jazda?). W poprzednim roku zrobiłem 9 tys. km. Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Dzieki! sprobuje zastosować się do twoich rad. pewnie nie wszystko się uda ale warto spróbować :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda że nie jest tak łatwo trzymać się takiego planu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łatwo nie jest dlatego tak mało ludzi oszczędza i dba o swoje finanse.

   Usuń
 4. Chyba swoje pieniążki musiała bym powierzyć Tobie bo sama w końcu zawsze wydam wszystko hi hi :D A tak serio to mam zamiar się tak na prawdę się spiąć i w końcu oszczędzić więcej pieniędzy i je zainwestować jakoś.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo prosty ale dobry plan. Ale i tak ciężko się go trzymać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno takie zarządzanie wymaga konsekwencji. Z początku to może być trudne, z czasem przyjdzie łatwiej. Ja i moje zarządzanie nie mamy się najlepiej. Wciąż szukam odpowiedniego planu. Możliwe, że trochę mi podpowiedziałeś.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo przydatny poradnik :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mi też się z całą pewnością przyda :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie mam dużych problemów z zarządzaniem finansami osobistymi. Większym problemem było zarządzanie pieniędzmi w firmie. książka przychodów i rozchodów plus ja to chyba nienajlepsze połączenie. Dopóki nie oddałem księgowości do biura online, miałem z tym ogromne problemy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Takie aplikacje są okej, ale raczej nie powierzałabym im całkowitej mocy decyzyjnej czy rzetelności. Mogą wprowadzić w poważny błąd, co w kontekście prowadzenia biznesu jest bardzo niebezpieczne. Lepiej sprawdzić na stronie systemy ERP, które pomagają w zarządzaniu finansami ,min kontrolując budżet i prowadząc Księgę Główną.

  OdpowiedzUsuń
 11. To prawda, choć mi do zarządzania finansami wystarczy w zasadzie jedynie dostęp do dwóch prostych aplikacji a mianowicie Excel i Notatnik+. Dzięki nim dwóch wszystko mogę ładnie spisać i obliczyć.

  OdpowiedzUsuń